Aynı gemideyiz, gelin birlikte yürütelim!

This course includes:

 • 7 hours on-demand video
 • 9 downloadable resources
 • 1 practice test
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Certificate of completion

Requirements

 • Daha önce müzik kulağı ile ilgili bir test yaptırmış ve yeterli derecede müzik kulağı olan kişiler içindir.
 • Ses teli ile ilgili herhangi bir sağlık problemi yaşayanlar için uygun değildir. (Örn: uzun süren ses kısıklığı yaşayanlar)
 • Egzersizleri aç karnına ya da mideniz aşırı dolu olmadığı zamanlar çalışmanızı tavsiye ederim.

Description

Şan Dersi sesinizi ve nefesinizi doğru şekilde kullanmak için verilen bir eğitimdir. Bunun yanında ses sağlığı ve telaffuz yeteneği de gelişmektedir. Şan Dersi ile konuşma problemleri ve kelimelerin yanlış telaffuzları büyük ölçüde düzelecektir. Çene yapınız, duruşunuz, özgüveniniz tamamen iyileşecektir. Fakat bu dersleri izlemeye başlamadan önce zihninizin ve odağınızın tamamen derse hazır olduğundan emin olmalısınız.

– Videolu ders yüz yüze derslerden farklıdır. Güvenli bir ders olması açısından video sırasında eğitmenin verdiği tüm talimatlara eksiksiz uymanız en doğrusu olacaktır.

– Yapılan nefes çalışmalarını yaparken baş dönmesi yaşamanız çok normaldir. Bu yüzden hemen oturabileceğiniz bir konumda ayakta durmanızı tavsiye ederim.

– Derslerin içinde bulunan “Ses Isıtma Egzersizleri” videosunu her gün çalışmalardan önce kesinlikle tekrar ederek sesinizi ısıtın aksi takdirde sesinizde sağlık problemleri yaşama ihtimaliniz olabilir.

-Sesinizi ısıttıktan sonra soğuk su içmemenizi öneririm, Çünkü ısınan ses teline soğuk su temas ettiğinde ses teli ters etki ile şoklanarak şişebilir ve istenmeyen ağrılar meydana çıkabilir.

– Bu dersin diğer tüm derslerden en önemli ayrılan tarafı 3 video içeren “Nasıl Söylenir?” bölümüdür. Bu bölümde sizler için seçtiğimiz 3 farklı tarzda eserin şan tekniğine nasıl uyarlandığını inceleyeceksiniz.

– Ses grupları erkeklerde; tenor, bariton, bas. Kadınlarda; soprano, mezzo-soprano ve altodur. Opera literatürü ise daha fazla ses türü ayrımı gerektirmektedir. Örneğin, bas, bas buffo, bas bariton, dramatik bariton, lirik bariton, lirik tenor dramatik tenor, tenor buffo gibi. Kadın seslerinde ise, dramatik soprano, spinto soprano, lirik soprano, leger soprano, subret, koloratur soprano, dramatik koloratur, mezzo-soprano, lirik mezzo, alto, lirik alto gibi. Ulaşılabilir en kalın ton kontra fa1 =43 Hz, en ince ton ise mi4=2610 Hz’dir. Bas literatüründeki en kalın ton ise re=72,6 Hz’dir. Ancak kadın seslerinde larenks ıslık sesi 4000 Hz’e kadar çıkabilmektedir. Bu ses gruplarına da hakim olarak kendi ses grubunuzu da öğrenmiş olacaksınız.

Şimdi Şan Dersinin daha çok faydasını öğrenmek için derse başla!

Who this course is for:

 • 18 – 40 Yaş aralığında kişiler için uygundur.
 • Başlangıç seviyesi ve Orta düzeyde sahne deneyimi olan dostlarımız için uygundur.
 • Profesyonel düzeyde sesini kullanıp, sahne alan kişiler için vokal düzeltmeleri açısından uygundur.