SSIS ile ETL projeleri geliştirmek için ilk adımı bu kurs ile atabilirsiniz.

This course includes:

  • 2.5 hours on-demand video
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of completion

Requirements

  • Temel seviyede SQL bilgisine sahip olmak.

Description

Gelişen teknolojiler ile birlikte şirketlerin sahip olduğu veri miktarı her geçen gün artmaktadır. Artan bu veri hacmini, kontrol edebilmek, yönetmek ve veriden analiz yapabilmek günümüz şirketlerinin en büyük ihtiyacı haline geldi. Bu ihtiyaç, şirketlerin kadrolarında Veri Mühendisi, Veri Bilimciİş Zekası Uzmanı gibi başlıklarda pozisyonlar açılmasına neden oldu. Ben de veri alanda çalışan bir insan olarak, yeni mezun olan veya kariyerini veri alanında ilerletmek isteyen herkes için, giriş seviyesinde bir eğitim içeriği hazırladım. Bu eğitim içerisinde SSIS uygulaması ile ETL süreçleri geliştirmeyi anlatacağım.

Bu kursta, SQL Server Integration Services (SSIS) kullanarak ETL süreçlerinin nasıl geliştirildiğini öğreneceğiz. SSIS içerisinde kullanılan bileşenleri tanıyacağız ve bu bileşenlerin nasıl kullanıldığını göreceğiz. Projelerde sık kullanılan bileşenlerle ilgili örnekler yapacağız.

Öncelikle ETL kavramını ele alalım. Extract, Transform ve Load kelimelerinin baş harflerinden oluşan ETL kavramı, veri entegrasyonu süreçlerini içermektedir. Buradaki Extract ifadesi, kaynak bir sistemden veri okumayı simgeler. Transform ifadesi ise okunan veriler üzerinden çeşitli hesaplamalar yapılmasını temsil eder. Load ifadesi ise, dönüştürülen verinin yeni bir hedef sisteme aktarılmasını ifade eder.

SQL Server Integration ServicesSQL Server üzerinde entegre bir hizmet olarak sunulmaktadır. SSIS ile ETL uygulamaları geliştirebilmek için bilgisayarınızda bir SQL Server kurulumu yapmanız gerekmektedir. Geliştirme ortamı olarak, Visual Studio arayüzüne sahip SSDT uygulaması kullanılmaktadır. Kurulumlarla ilgili detaylı bilgiyi 3. bölümde bulabilirsiniz.

Who this course is for:

  • İş Zekası Uzmanları
  • Veri Mühendisleri
  • Veri Bilimciler